Звіт про семінар "Інновації в офтальмології. Від науки до практики" 02.10.2018
Звіт про семінар "Інновації в офтальмології. Від науки до практики" 02.10.2018

2 жовтня відбувся науково-практичний семінар "Інновації в офтальмології. Від науки до практики", на якому були розглянуті актуальні питання нейроофтальмології, судинних уражень ока, представлені клінічні випадки практичної ревматології, ендокринології, УЗД-діагностики, розглянуті сучасні алгоритми лікування глаукоми, діабетичної ретинопатії, оптичних нейропатій.

Саме з цікавого клінічного випадку, який демонстрував довгий шлях пацієнтки від захворювання до встановлення діагнозу ГКА розпочав свою доповідь професор Олег Яременко, д.м.н., завідувач кафедри Внутрішньої медицини №3 Національного медичного університету імені О.О.Богомольця. Він висвітлив питання епідеміології, факторів ризику, клінічних проявів цього захворювання. Клінічними критеріями хвороби є виникнення симптомів у віці старше 50 років, зміна локалізації та розвиток нового головного болю, болючість скроневої артерії при пальпації, та патологія артеріальної стінки.

Для встановлення діагнозу необхідна наявність хоча би трьох з цих критеріїв. Професор Олег Яременко наголосив, що УЗД артерій відрізняється вищою чутливістю в порівнянні з біопсією.

Особливої уваги заслуговують рекомендації щодо лікування ГКА, які полягають в разі підозри на хворобу призначення глюкокортикоідів в дозі 0,75 - 1 мг на кг на добу плюс аспірин. В більшості випадків такий підхід може забезпечити повне симптоматичне покращення протягом 24-48 годин.

Було приділено увагу і новим напрямкам в лікуванні ГКА - біологічній терапії.

В завершення професор Олег Яременко підкреслив, що ключовою проблемою у хворих на дану патологію, яка призводить до втрати зору та інших ускладнень є пізнє призначення кортикостероїдів.

Після доповіді професора Яременко особливо важливою була лекція Ярослава Пенішкевича, доктора медичних наук, професор, завідувача кафедри офтальмології ВДНЗУ "БДМУ", присвячена передній ішемічній оптиконейропатії та станам, що до них приводять. Він висвітлив артеріїтну та неартеріїтну форми ПІОН, стратегії та сучасні методи діагностики, тактику лікування та диференційні ознаки патології.

Про ефективність системної нестероїдної імуносупресивної терапії у пацієнтів з неінфекційним увеїтом розповів Микола Панченко, доктор медичних наук, професор, декан III медичного факультету Харківського НМУ. Він навів данні епідеміологічних досліджень США (2016 рік) де вказано, що частка неінфекційних увеїтів складає 89 відсотків від всіх увеїтів. Були зазначені найчастіші ускладнення кортикостероїдної терапії у цієї категорії хворих та представлений власний досвід застосування нестероїдної імуносупресивної терапії у пацієнтів з неінфекційним увеїтом.

Клінічна ефективність лікування спостерігалась у 89,2 відсотків пацієнтів.

Були розглянуті клінічні приклади застосування адалімумаба у дітей.

На завершення професор Панченко зазначив, що застосування адалімумаба в лікуванні неінфекційних увеїтів дозволяє стабілізувати патологічний процес, підвищити гостроту зору та сприяє профілактиці рецидивів.

Доктор медичних наук, професор Наталія Веселовська в своїй доповіді розглянула сучасні стратегії лікування діабетичного макулярного набряку та підходи до проведення анти-VEGF терапії: проактивні (фіксована доза щомісяця, кожні два місяці, щоквартально), Treat-and-Extend (збільшення інтервалу між ін’єкціями на 1-2 тижні), PRN (щомісячні візити за збільшення інтервалів між ними, ін’єкції за необхідності).

Було зазначено, що затримка початку анти-VEGF терапії може привести до незворотньої втрати зору.


Про профілактику мікросудинних ускладнень цукрового діабету, в тому числі діабетичної нейропатії, розповіла Діана Чічур, вітреоретинальний хірург, к.м.н, лікар вищої категорії.

Багатоцентрові рандомізовані міжнародні дослідження FIELD і ACCORD Eye підтвердили ефективність фенофібрата в лікуванні діабетичної ретинопатії та гальмування прогресування цієї патології.

Це обумовлено зниженням ретинальної експресії VEGF, пригніченням неоваскуляризаціі, апоптоза та зменьшенням проникненності судин.

Загальне зниження прогресування діабетичної ретинопатії при застосуванні фенофибрата складає 60 відсотків.

Про нові натуральні комплекси в схемах лікування судинної офтальмологічної патології розповіла Тетяна Бабенко (к.м.н., Інститут радіаційної гігієни і епідеміології ДУ "Національний науковий центр радіаційної медицини НАМН України").

Вона зупинилась на антиоксидантній, антиангіогенній, протизапальній та антиапоптичній дії комплекса природніх БАР Ресверазин, який містить транс-ресресвератрол, екстракт червоного вина та кісточок винограду.

Були представлені результати власних досліджень ефективності зазначеного комплексу в лікуванні ангіопатії сітківки різного генезу.

Автори рекомендують Ресверазин для застосування в офтальмологічній практиці при компенсованій глаукомі, дистрофіях сітківки та ангіоретинопатіях сітківки.

Особливу цікавість викликала доповідь доктора медичних наук, нейроофтальмолога Віри Васюти "Нейроофтальмологічні аспекти раптової втрати зору".

Раптова втрата зору - міждисциплінарна проблема, якою опікуються офтальмологи, нейрохірурги, неврологи. Від своєчасної діагностики та лікування в цьому випадку залежить не тільки зір а і життя хворого.

Вона розглянула різні види РВЗ (транзиторна та тривала, монокулярна та бінокулярна), нейроофтальмологічні причини, клінічні симптоми, диференційну діагностику та алгоритм дії офтальмолога.

Про новий потужний антиоксидант Астаксантин та нові можливості в боротьбі з оксидативним стресом, профілактиці та лікуванні хронічної офтальмопатологіі розповіла Юлія Гололобова, представник компанії "Валартін Фарма".

Хвороби, які потребують мультидисциплінарного співробітництва відрізняються труднощами діагностики та лікування. Саме про такий клінічний випадок псевдотумору орбіти доповів Олександр Басов, лікар ультразвукової діагностики.

Він звернувся до офтальмологів з проханням сприяти остаточній діагностиці розглянутого клінічного випадку та адекватному лікуванню маленького пацієнта.

Про глаукому, сучасні стандарти лікування, використання комбінованих препаратів та нейропротекторну дію найпоширеніших гіпотензивних препаратів на семінарі розповіла Олена Куриліна, доцент кафедри офтальмології Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.

Гістологічним змінам, що відбуваються в капсулі кришталика при ПЕФС, профілактиці розвитку псевдоексфоліативної глаукоми шляхом ранньої факоемульсіфікації, авторській методиці хірургічного лікування була присвячена доповідь Володимира Мельника, кандидата мадичних наук, головного лікаря клініки.

Теми рефракції, правил корекції її порушень, особливостей сучасних методів - посідають місце серед найскладніших тем в офтальмології. Просто про складне, професійно та емоційно, з великою кількістю клінічних прикладів розказав лікар-офтальмолог, професійний консультант Максим Шеховцов.

Під час сесії дискусії він відповів на велику кількість запитань від присутніх в залі фахівців, надав поради вирішення складних клінічних ситуацій щоденної практики.

Всі учасники підкреслили практичну орієнтованість семінару, високу методичність викладення матеріалу спікерами, висвітлення найсучасніших міжнародних стандартів та протоколів діагностики та лікування поширених офтальмологічних захворювань.

Дякуємо слухачам за активну участь в дискусії під час проведення семінару, спікерам та партнерам - за підтримку

До нових зустрічей.

Фотографії

Інновації в офтальмології. Від науки до практики 02.10.2018

Читайте також

Звіт про семінар
Семінар з діагностики та лікування офтальмопатології у ВІЧ інфікованих хворих
На базі Київського міського центру профілактики і боротьби зі СНІДом відбувся чотириденний семінар з діагностики та лікування цитомегаловірусного ретиніту та іншої офтальмопатології у ВІЧ інфікованих хворих.
Звіт про семінар
Програма семінару "Сучасні технології та тенденції в офтальмології" (03.10.2017)
На семінарі будуть розглянуті різні підходи до лікування гемангіом (погляд дерматолога, погляд офтальмолога), використання в офтальмології сучасних засобів доставки лікувальної речовини, нові підходи до лікування глаукоми, документообіг між пацієнтом та лікарем, причини виникнення конфліктів в медичних закладах та багато іншого.
Звіт про семінар
Анонс семінару "Сучасні технології та тенденції в офтальмології" (21.12.2017)
На семінарі Ви будете мати нагоду познайомитись з останніми тенденціями лікування глаукоми, обговорити переваги та недоліки новинок контактної корекції, поринути у цікавий, повний несподіванок і сюрпризів світ фармакотерапії офтальмологічних захворювань.
Звіт про семінар
Порядок денний семінару "Сучасні технології та тенденції в офтальмології" (21.12.2017)
Громадська спілка "Всеукраїнський альянс офтальмологів", кафедра офтальмології Національного медичного університету ім. О.О.Богомольця проводять традиційний науково-практичний семінар. Запрошуємо ознайомитись з порядком денний заходу та чекаємо на Вас 21 грудня 2017 року.