Знайдена причина вродженого ністагму
Знайдена причина вродженого ністагму

Дослідники Інституту нейронауки Нідерландів спростували попередню думку про те, що вроджений ністагм (стан, при якому очі роблять повторні мимовільні рухи) є порушенням мозку, виявивши, що його причиною насправді є сітківка. Дефіцит лише кількох білків, що беруть участь в одному з найбільш ранніх етапів обробки світла, призводить до того, що око ритмічно надсилає помилкові сигнали руху до мозку. Кожен раз, коли мозок отримує руховий "імпульс", він ініціює рух очей для компенсації отриманого сигналу. Таким чином, мутації лише у декількох білках сітківки призводять до коливальних рухів очей, які характеризуються багатьма формами вродженого ністагму. Дослідження опубліковане у PLOS Biology 12 вересня 2019 року.

Приблизно 1 з 500 людей мають вроджений ністагм, і хоча вони не отримують хитку картинку світу, їх зір має тенденцію до зниження. До цих пір, і незважаючи на багато десятиліть досліджень, основний механізм вродженого ністагму залишався невідомим, але, як вважали, його джерело знаходиться в стовбурі мозку, оскільки ця область контролює рухи очей. Однак група вчених з Нідерландського інституту нейронауки та Erasmus MC разом із колегами із США та Японії підозрювали, що їм доведеться шукати інше джерело цього розладу. У своєму дослідженні вони показують, що електричні коливання нейронів сітківки викликають вроджений ністагм.

Нічна сліпота

Двадцять років тому Хайберт Сімонс, офтальмолог дитячої лікарні "Софія" в Роттердамі, виявив групу пацієнтів, які мали різні типи вродженої нічної сліпоти та один тип вродженого ністагму. "Дефект двох білків викликає ці типи нічної сліпоти. Два несправні білки сидять по обидва боки нервового з’єднання і синапсу, з'єднуючи чутливі до світла стрижні з інтернейроном сітківки. Це погіршує сигналізацію між двома типами клітин, що, в свою чергу, змушує клітини сітківки коливатися вниз від інтернейрону", - говорить Маартен Камерманс, керівник групи Нідерландського інституту нейронауки.

У темряві ці електричні коливання відбуваються по всій сітківці, але кожна клітина коливається незалежно від інших. Проте коли вмикається світло, всі клітини починають коливатися синхронно. Це видає дуже сильний сигнал, який при надсиланні до стовбура мозку інтерпретується як зорове зображення, що рухається по поверхні сітківки. Для налаштування цього сигнального руху відбувається компенсаторний рух очей і створюються рухи очей в бік, пов'язані з вродженим ністагмом.

Заключні докази

Камерманс та його колеги виявили, що клітини сітківки та очні рухи мишей і пацієнтів із вродженою нічною сліпотою коливаються приблизно сім разів на секунду. Щоб довести, що є зв’язок між коливанням клітин сітківки та ністагмом, дослідники застосовували різні препарати для зупинки, уповільнення та збільшення швидкості коливання клітин сітківки, яка, в свою чергу, зупинялася, сповільнювалась та збільшувала швидкість коливань руху очей. Це безперечне свідчення показує, що коливання сітківки викликають вроджений ністагм.

"Це відкриття означає, що зараз можливі цілеспрямовані пошуки лікування. Ці методи лікування повинні бути спрямовані на десинхронізацію або припинення електричних коливань сітківки", - прокоментував Камерманс.

Джерела

journals.plos.org, medicalxpress.com

Переклад

Eugene Kuts

Читайте також

Знайдена причина вродженого ністагму
Безопасность ношения мягких контактных линз у детей
Интерес к подбору мягких контактных линз (МКЛ) постоянно возрастает. Данный обзор содержит информацию, полученную из исследований, которые оценивали частоту осложнений, в частности роговичные инфильтраты и микробные кератиты, у пациентов моложе 18 лет при ношении МКЛ.
Знайдена причина вродженого ністагму
Лікарі представили перше роботизоване оперативне втручання всередині очного яблука
Команда хірургів успішно виконала вперше в світі оперативне втручання всередині людського ока. Дослідження було протестовано на шести пацієнтах, яким була назначена вітреоретинальна хірургія за допомогою роботизованих приладів, та шість інших, яким була виконана стандартна мануальна хірургія.
Знайдена причина вродженого ністагму
Что исследования на животных говорят нам о механизмах развития близорукости – защита светом?
Исследования на людях показали, что экспозиция светом на открытом воздухе является фактором, защищающим от развития близорукости. Исследования, проводимые на животных, показали, что экспозиция светом в 50 люкс приводила к развитию близорукости у подопытных.
Знайдена причина вродженого ністагму
Різні анти-VEGF препарати здатні по різному впливати на внутрішньоочний тиск
У пацієнтів з анти-VEGF-терапією відмічається невелике зниження внутрішньоочного тиску через деякий час після інˈєкцій, але з мінімальними відмінностями між афліберцептом, ранибізумабом та бевацизумабом за даними нового дослідження.