Профілактичне застосування місцевих нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) для запобігання макулярного набряку після хірургії катаракти
Профілактичне застосування місцевих нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) для запобігання макулярного набряку після хірургії катаракти
Профілактичне застосування місцевих нестероїдних протизапальних засобів (НПЗЗ) для запобігання макулярного набряку після хірургії катаракти

Яка мета цього огляду?

Метою цього систематичного огляду Кокрейн було знайти докази того, чи можуть очні краплі з НПЗЗ запобігти загрозі погіршення або втрати зору внаслідок появи макулярного набряку після хірургії катаракти. Для відповіді на це питання дослідники Кокрейн відібрали і проаналізували 34 клінічних дослідження.

Ключові висновки

Існує вкрай низький рівень доказів, що підтверджують ефективність застосування крапель, які містять нестероїдні протизапальні засоби, щодо запобігання макулярного набряку після операції з приводу катаракти.

Що вивчалося в цьому огляді?

Прозорий кришталик фокусує світло в центрі сітківки ока. У літніх людей можливе помутніння кришталика, тобто, розвиток катаракти. Офтальмохірург видаляє катаракту та імплантує інтраокулярну лінзу. Практично завжди операція проходить успішно. Та іноді у людей, які перенесли операцію з приводу катаракти та імплантації штучного кришталика, може виникнути макулярний набряк – накопичення міжклітинної речовини в центральній частині сітківки. Це призводить до погіршення гостроти зору, появи метаморфопсії. Як правило, цей стан розрішається самостійно, але якщо цього не відбувається, хронічний набряк може призвести до утворення кістозних просторів у сітківці – «кістозного макулярного набряку».

На сьогодні, НПЗЗ широко використовуються в хірургії катаракти, як засоби, що, можливо, здатні знизити ймовірність розвитку макулярного набряку. У цьому огляді вивчались різні НПЗЗ у вигляді очних крапель.

Які основні результати цього огляду?

Автори знайшли 34 відповідних дослідження. Дослідження були проведені у всіх частинах світу, включаючи Америку, Європу, Східне Середземномор'я і Південно-Східну Азію. Більшість (28) з цих досліджень вивчали ефект НПЗЗ разом із застосуванням стероїдів місцево в порівнянні з ізольованим застосуванням стероїдів. 6 досліджень порівнювали ізольований ефект НПЗЗ з ізольованим ефектом стероїдів.

У вигляді очних крапель вули використані наступні НПЗЗ: кеторолак, диклофенак, непафенак, індометацин, бромфенак, пранопфен і флурбіпрофен. Люди, які брали участь в цих випробуваннях, перебували під спостереженням від 1 до 12 місяців. У більшості досліджень термін спостереження був не менше 2 місяців. Шість досліджень були профінансовані фармацевтичними компаніями, 7 - мали фінансову підтримку з неіндустріальних джерел. У решті досліджень (21) не було вказано про джерело фінансування.

Є вкрай низька якість доказів щодо зниження ризику виникнення макулярної набряку через 3 місяці після хірургії катаракти. Тільки в одному дослідженні з 34 повідомлялося про знижений зір через макулярний набряк на 12-му місяці після операції, і таким чином, було вирішено, що ці докази дуже низької якості (визначеності).

Автори огляду дійшли висновку, що якість доказів на користь використання очних крапель з НПЗЗ для зниження ризику виникнення макулярного набряку після хірургії катаракти, являється низькою.

Суперечливі результати були отримані для деяких клінічних досліджень з вимірюванням товщини сітківки з макулярним набряком на третій місяць після операції. Подібні вимірювання не були описані в жодному з досліджень до 12 місяців після операції.

В більшості досліджень була встановлена незначна різниця в гостроті зору між групами людей, які застосовували, і які не застосовували НВПС-краплі в передопераційному та післяопераційному періодах. Лише одне дослідження з 34 опублікувало результати впливу НПЗЗ-крапель на якість життя, тому зроблено висновок про незначний вплив на якість життя.

Побічні ефекти застосування НПЗЗ-крапель, головним чином, полягали в суб’єктивному відчутті печіння та поколювання.

Яка актуальність цього огляду?

Автори включили в цей огляд дослідження, які були опубліковані по 2 вересня 2016-го року.

http://onlinelibrary.wiley.com/
Автор перекладу: Баланюк Олександра
.