Випадок спонтанного некрозу меланоми хоріоідеї
Випадок спонтанного некрозу меланоми хоріоідеї
Випадок спонтанного некрозу меланоми хоріоідеї

Мета:

Метою даного дослідження було вивчення клінічних проявів і патологічних особливостей меланом хоріоідеї, здатних до спонтанного некрозу.

Методи:

Ретроспективний аналіз клінічних та гістологічних даних хворих, що перенесли енуклеацію внаслідок увеальної меланоми з 1989 по 2012 рік в Університеті Еморі (США), у випадках яких було підтверджено процес спонтанного некрозу.

Результати:

Середній вік пацієнтів – 53 роки, 2 пацієнти жіночої статі, та 4 – чоловічої. Три меланоми було розташовано у лівому оці та три – у правому. Всі пацієнти поступали з болем у оці, крововиливами у скловидне тіло, відшаруванням сітківки, та значним зниженням гостроти зору. У всіх пацієнтів ВОТ сягав 60 мм рт ст, у 5-ти були ознаки склериту/епісклериту, та 4 з них мали ознаки глаукоматозного ушкодження сітківки.

Таблиця 1

Клінічні і патологічні характеристики випадків хоріоідальнох меланоми зі спонтанним некрозом.

Випадок спонтанного некрозу меланоми хоріоідеї

Загалом було ідентифіковано 6 подібних випадків, у кожному з яких мав місце некроз біля 90-100 % усієї пухлини, а також спостерігався ішемічний некроз райдужної оболонки та циліарного тіла.

У 5-х з 6-ти представлених випадків спостерігався ішемічний некроз сітківки.

Гістологічно пухлина складалась з меланоцитів, оточених зоною пігментованих макрофагів. Тромби не були знайдені в жодному випадку. Всі пухлини були зосереджені в екваторіальній зоні хоріоідеї та дві з них- поширились на циліарне тіло. Один із представлених випадків вирізняється клиноподібним інфарктом у латеральній частині пухлини.

Мал. 1

Випадок 1.а- Зовнішній вигляд енуклейованого ока з куполоподібною меланомою (*). B- гістологічна будова ішемічного некрозу циліарного тіла.c- межування пухлини зі склерою .d- гістологічна будова меланоми.

Випадок спонтанного некрозу меланоми хоріоідеї

Мал. 2

Випадок 2.а- зовнішній вигляд енуклейованого ока з дводольною меланомою. задня сторона пухлини пігментована (*), в той час як передня -безпігментна. Б- ішемічний некроз циліарного тіла. C- майже 100% пухлини –некротичні маси(*), хоча тонкий обідок випадкових інтактних пухлинних клітин (стрілки) присутні біля склери. Д- гістологічна будова некротизованої пухлини.

Випадок спонтанного некрозу меланоми хоріоідеї

Мал. 3

А- Приклад клиновидного інфаркту (*) меланоми хоріоідеї. Б - схема кровопостачання ока, що містить хороідальну меланому. Ми припускаємо , що гіпоксія має місце в центрі пухлини , що може привести до клиноподібного інфаркту. Ця ішемія може призвести до відшарування сітківки, вторинної глаукоми, і некроз- асоційованого запалення.

Випадок спонтанного некрозу меланоми хоріоідеї

Висновки:

Спонтанний некроз увеальної меланоми – цілком можливий. Механізми некрозу меланом і очних структур, а також орбітального запалення, як наслідок некрозу, до кінця не вивчені. Вважається, що це відбувається, як вторинний наслідок гіпоксії в самому центрі пухлини, з подальшим вторинним запаленням, що може проявлятись склеритом та епісклеритом, генералізованою ішемією і, врешті, повним некрозом пухлини.

© 2014 S. Каргер AG, Базель

Посилання на дослідження (англійською мовою).