Втручання при трахоматозному трихіазі
Втручання при трахоматозному трихіазі

Втручання при трахоматозному трихіазі

Питання огляду

Цей огляд розглянув питання: "Які втручання покращують результати лікування трихіазу, викликаного трахомою?"

Актуальність

Трахома є однією з найпоширеніших інфекційних причин сліпоти в світі. Трахому викликає бактерія під назвою Chlamydia trachomatis. Ця інфекція викликає запалення і утворення рубців на поверхні ока, в результаті чого повіки загортаються всередину (заворіт), що призводить до постійного контакту очного яблука та вій. Цей стан називається трахоматозний трихіаз. Вії можуть пошкоджувати поверхню рогівки, що призводить прямо або вторинно (через приєднання інших інфекцій) до помутніння рогівки.

Хірургічне виправлення деформації повік є основним лікуванням на пізніх стадіях захворювання. Більшість випадків трахоматозного трихіазу зустрічаються в Африці, на південь від Сахари. Лікують їх ,в основному, медсестри з обмеженою хірургічної підготовкою. На жаль, результати операцій часто невтішні. Є повідомлення про виникнення післяопераційного трихіазу . Тому метою огляду є оцінка, які типи хірургічних операцій та інших втручань дають найкращі результати в лікуванні цього захворювання.

Характеристика досліджень

Було виявлено 13 рандомізованих контрольованих випробувань. Всі вони були проведені в ендемічних по трахомі країнах (в основному в Африці, на півдні Сахари), хірургічні втручання були проведені без участі лікарів-хірургів. П'ять досліджень порівняли різні хірургічні втручання. Три дослідження вивчали, чи покращує післяопераційне лікування антибіотиком азитроміцином результати операції. Одне дослідження порівняло різні типи швів. Одне дослідження порівняло хірургію з епіляцією вій. Одне дослідження порівняло результати лікування, наданого в домашніх умовах, з лікарською допомогою. Одне дослідження порівняло результати операції, виконуваної лікарями-окулістами, з такими ж втручаннями, виконанними лаборантами (середнім персоналом).

Докази актуальні на травень 2015 року. Більшість досліджень були фінансовані державними науково-дослідними радами або благодійними фондами.

Основні результати

  • Ці випробування дозволили припустити, що найефективніша операція вимагає повного розрізу тарзальной пластини і обертання краю повік. Використання хірургічного зажима для повік покращує результати для їх контуру і зменшує утворення гранульоми.
  • Шовк і шви, що розсмоктуються, дають однакові при порівнянні результати.
  • Додаткове лікування азитроміцином під час операції може зменшити післяопераційний трихіаз при певних умовах.
  • Епіляція є менш ефективною, ніж хірургічна операція, в лікуванні трихіазу, але має схожі результати для гостроти зору і змін рогівки через два роки після втручання.
  • Проведення хірургічної операції в домашніх умовах була більш зручною для пацієнтів за рахунок скорочення часу і витрат на поїздки в звичайну лікарню, і не збільшувала ризик ускладнень або рецидивів. Хірургічні втручання, що виконувалися офтальмологами і інтегрованими працівниками по догляду за очима, були однаково ефективні.
  • Видалення коренів вій заморожуванням або електричною абляцією показало низьку частоту успіху лікування, а обладнання, необхідне для цього, є дорогим ,крім того, його виявилось важно підтримувати в робочому стані.

Якість доказів

Якість доказів у цих рандомізованих контрольованих випробуваннях була різною. Більшість з них були високої якості. Однак, деякі були відносно невеликими за розміром, і деякі мали потенційні проблеми упередженості через використання методів рандомізації і маскування (засліплення).

http://onlinelibrary.wiley.com/
Автор перекладу: Баланюк Олександра
.