
Рандомізоване контрольоване дослідження
Франсуа Гіродон, Пілар Галан, Анна-Лаура Моне, Марі-Крістін Бутрон-Руо, Патрік Бруне -Леком, Пол Преціозі, Джосі Арно, Жан-Клод Манугерр, Герберг та MIN.VIT.AOX (геріатрична мережа)
Передумови: Існує думка, що додавання антиоксидантів підвищує імунітет і, тим самим, може знизити інфекційну захворюваність. Однак, проведено небагато досліджень з різними варіантами оцінки клінічних даних за участю пацієнтів похилого віку.
Мета: Визначити ефективність дії довготривалого вживання добавок з мікроелементами (сульфатом цинку та сульфідом селену) та\або вітамінами (бета-каротин, аскорбінова кислота, вітамін Е) щодо імунітету та інфекційної захворюваності у літніх людей, які знаходилися у геріатричних центрах.
Методи: Рандомізоване, подвійне сліпе, плацебо-контрольоване, інтервенційне дослідження за участю 725 літніх пацієнтів (вік >65 років) 25 геріатричних центрів Франції. Пацієнти отримували перорально добові дози мікроелементів (цинк, селен) або вітамінів (бета-каротин, аскорбінова кислота та вітамін Е) , як добавку до їжі, або плацебо протягом 2 років.
Оцінка результатів: Шкірна реакція гіперчутливості уповільненого типу, гуморальна відповідь на вакцину проти грипу, інфекційна захворюваність та смертність.
Результати: Через 6 місяців прийому препаратів відбулася корекція дефіциту специфічних поживних речовин. Протягом першого року лікування не було виявлено впливу на шкірну реакцію гіперчутливості уповільненого типу. Титри антитіл після вакцинації проти грипу були вище в групах, які отримували мікроелементи або мікроелементи з вітамінами, тоді як у групі вітамінів титри антитіл були значно нижчі (р<.05). Кількість пацієнтів, які не мали епізодів інфекції дихальних шляхів протягом дослідження була вищою у групах, які отримували мікроелементи (Р = .06). Ні в однієї з груп не було виявлено впливу на частоту захворюваності урогенітальними інфекціями. Аналіз виживання протягом 2 років не виявив відмінностей між 4 групами.
Висновки: Добавка цинку та селену у низьких дозах забезпечує значне поліпшення імунітету у пацієнтів літнього віку, завдяки покращення гуморальної імунної відповіді, що може мати значне значення для охорони здоров'я за рахунок зниження захворюваності інфекціями дихальних шляхів.
Джерело: Arch Intern Med. 1999;159:748-754
https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/484994
Інформація підготовлена за підтримки компанії Польфарма
Оригінал статті
Читайте також




Популярні теми







