Віртуальна реальність зустрічається з медичною освітою
Віртуальна реальність зустрічається з медичною освітою

Віртуальна реальність пропонує безризиковий спосіб вивчення та практики діагностичних та хірургічних навичок, і 3-D технології допомагають у цьому. Очікується, що потенціал вірутальної реальності вийде далеко за межі місця створення до хірургів середнього рівня, які хочуть вдосконалити свої навички або дізнатися про нові можливості. Ось розгляд двох платформ вірутуальної реальності, розроблених спеціально для офтальмологічного світу.

EyeSim

Протягом останніх шести років доктор медичних наук Анурадха Хана використовує інструменти для моделювання віртуальної реальності для посилення традиційних методів навчання студентів-медиків і практикуючих офтальмологів.

"Віртуальна реальність дає нам середовище, в якому ми можемо імітувати мікро- та абстрактно і це дає студентам можливість практикувати свої вміння в безпечному середовищі, поки вони не досягнуть майстерності", - сказав доктор Ханна з університету Лойола в Чикаго.

Стерео клас

Доктор Ханна розробила офтальмологічне програмне забезпечення віртуальної реальності, яке має назву EyeSim (A Nu Reality). Декілька інших медичних шкіл та програми підготовки офтальмологів у всій країні прийняли його.

Замість того, щоб носити гарнітури віртуальної реальності, вчителі та учні носять спеціальні окуляри, які дозволяють їм бачити зображення, що відображаються на екрані або мобільному пристрої в трьох вимірах. "У стерео класі, ми всі носимо 3-D окуляри, та вміст класу є інтерактивним", - сказала доктор Кхана. "За допомогою оснащення ми маємо можливість змінювати кут і "повертати" анатомію, збільшувати чи зменшувати масштаб. Результатом є, по суті, віртуальний розтин".

Кожен студент чи практикуючий офтальмолог також може переглядати ці ж анатомічні зображення або проводити імітаційний огляд на великому мобільному голографічному дисплеї ("Ibench") у лабораторії передачі навичок. Датчики руху в 3-D окулярах дозволяють студенту обертати і масштабувати зображення за допомогою руху голови. "Або вони можуть самостійно навчатися на своїх смартфонах або смарт-планшетах".

Фактор "Вау!"

Стратегія доставки інформації через тріаду стерео класу, практичну лабораторію навичок моделювання та обговорення зі зворотним зв'язком виявилися ефективними, сказала доктор Ханна. "Ми не надаємо студентам інформацію, нас фактично ведуть до концептуальної чіткості. Я неодноразово була свідком того фактора, який виникає, коли вони розуміють кореляцію між клінічною картиною та анатомічною патологією".

Доктор Ханна додала: "Вам не потрібно мотивувати їх, щоб взяти книгу чи звернути особливу увагу на щось. Під час цих сеансів ніхто не надсилає текстових повідомлень на мобільний телефон або претендує на те, щоб робити записи. Вони занурені у тренування", - сказала лікар. І оскільки, як правило, часу замало, я дійсно мушу відривати їх від тренажерів, щоб перейти до наступної станції. Вони насолоджуються цим".

Потенційні недоліки

Незважаючи на свій ентузіазм щодо EyeSim, доктор Ханна сказала, що існують як людські, так і економічні бар'єри для залучення уваги віртуальної реальності до офтальмологічної освіти. "Впровадження і поширення є повільним, оскільки фахівцям зазвичай не вистачає досвіду роботи з інструментами викладання на основі віртуальної реальності", - сказала лікар Кхана.

Витрати на технологію та розвиток є значнимии. Наприклад, комплексна система EyeSim включає в себе безліч голографічних дисплеїв Ibench, стерео екрани для класів і самого програмного забезпечення віртуальної реальності. "Крім того, pозвиток високоякісного освітнього контенту є занадто дорогим для компаній і вимагає надто багато часу".

Eyesi: мінімізація ризику для пацієнтів

Найбільш широко використовуваним пристроєм для проведення віртуальної офтальмологічної операції є Eyesi Surgical (VRmagic) - система, призначена для підготовки новачків до хірургії катаракти та вітреоретинальної хірургії.

По всьому світу використовується понад 300 хірургічних тренажерів Eyesi, з них більше 100 у Сполучених Штатах. VRmagic також пропонує окремі тренажери, які дозволяють користувачам здійснювати пряму та непряму офтальмоскопію. Новий пристрій, Eyesi Slitlamp, був відкритий на AAO 2018 в Чикаго і, як очікується, буде комерційно доступним цього року.

Система автоматично генерує чисельну оцінку того, як студент виконав на кожному етапі процедури, за шкалою 0-100; студенти та викладачі можуть використовувати цифри для відстеження розвитку у навчанні та набутті навичок з часом.

Р.Майкл Сітковський, доктор медичних наук в Інституті очей Діна Макгіе в Оклахома-Сіті, каже, що офтальмологи повинні спершу навчитися на пристроях Eyesi, перш ніж приступити до живої хірургії. "Це дійсно революціонізувало хірургічне навчання для офтальмологів, на відміну від старого методу "побачити одного, зробити одного, навчити одного", - сказав лікар Сітковський.

"Ми анекдотично бачили докази того, що наші студенти набагато більш готові виконувати хірургічні втручання відносно катаракти внаслідок вивчення і оволодіння технологіями на основі вірутальної реальності. Наявність такого досвіду дозволяє починати більш впевнено вчитися на більш високому рівні, в більш складних ситуаціях, коли вони роблять реальну операцію", - сказав він. "І я думаю, що більшість директорів програм з симулятором Eyesi погодиться, що це призведе до кращого догляду за пацієнтами".

Безризиково!

Ендрю Т. Мелсон, доктор медичних наук, співробітник відділу нейроофтальмології Діна Макгі, сказав, що був вдячний за те, що він мав змогу навчитися орієнтуватися внутрішньоочному просторі у віртуальній обстановці, де наслідки також були віртуальними.

"Я витратив, мабуть, більшу частину від 50 до 100 годин на симулятор, і я можу засвідчити той факт, що це зробило мене кращим, більш впевненим хірургом", - сказав доктор Мелсон. "У сфері, де один неправильний крок під час операції може призвести до сліпоти, використання цього типу технологій для розвитку навичок у реальному середовищі не повинно бути недооціненим", - додав він.

Зсув парадигми

"Модуль Eyesi для підготовки капсулорексису особливо добре продуманий і корисний для студентів", - сказав доктор Мелсон.

"Я чув, що історично капсулорексис був однією з найскладніших частин хірургічної операції для навчання. Але з навчанням Eyesi, найастіше це один з найпростіших і найбільш зручних аспектів процедури. Велика кількість офтальмологів були дуже вражені тим, як швидко використання таких пристроїв, дозволяють стати більш досвідченими. Це була величезна зміна парадигми".

Недоліки

"Недоліки Eyesi полягають головним чином у відсутності можливості використання симулятора поза тренажерною залою та його вартості",- сказав лікар Сіатковський.

Тактильний/пропріоцептивний зворотній зв'язок, хоча і вражаючий, але все ще не ідентичний хірургії in vivo, тому користувачі мають неповний досвід того, що він відчуває, коли, наприклад, робить розріз рогівки, має справу з різними ступенями пружності тканин або маніпулює об'єктивом.

Пристрій коштує дорого: близько 170 000 доларів за версію хірургії катаракти і додаткові $ 80 000 з вітреоретинальними можливостями.

"Ми ще маємо наміри, щоб зробити його більш реалістичним і реальним. І, врешті-решт, витрати повинні бути зменшеними, щоб зробити їх доступними для учнів у всьому світі", - сказав лікар Сіатковський. "Коли це станеться, інструмент стане корисним для того, щоб допомогти кожному практикуючому хірургу навчитися та оволодіти новими методами хіругії".

Джерело

Журнал "Eyenet" (January, 2019)

Переклад

Наталія Корнєєва

Читайте також

Віртуальна реальність зустрічається з медичною освітою
Безопасность ношения мягких контактных линз у детей
Интерес к подбору мягких контактных линз (МКЛ) постоянно возрастает. Данный обзор содержит информацию, полученную из исследований, которые оценивали частоту осложнений, в частности роговичные инфильтраты и микробные кератиты, у пациентов моложе 18 лет при ношении МКЛ.
Віртуальна реальність зустрічається з медичною освітою
Лікарі представили перше роботизоване оперативне втручання всередині очного яблука
Команда хірургів успішно виконала вперше в світі оперативне втручання всередині людського ока. Дослідження було протестовано на шести пацієнтах, яким була назначена вітреоретинальна хірургія за допомогою роботизованих приладів, та шість інших, яким була виконана стандартна мануальна хірургія.
Віртуальна реальність зустрічається з медичною освітою
Что исследования на животных говорят нам о механизмах развития близорукости – защита светом?
Исследования на людях показали, что экспозиция светом на открытом воздухе является фактором, защищающим от развития близорукости. Исследования, проводимые на животных, показали, что экспозиция светом в 50 люкс приводила к развитию близорукости у подопытных.
Віртуальна реальність зустрічається з медичною освітою
Різні анти-VEGF препарати здатні по різному впливати на внутрішньоочний тиск
У пацієнтів з анти-VEGF-терапією відмічається невелике зниження внутрішньоочного тиску через деякий час після інˈєкцій, але з мінімальними відмінностями між афліберцептом, ранибізумабом та бевацизумабом за даними нового дослідження.