Важливий крок вперед у профілактиці міопії: низькі дози атропіну
Важливий крок вперед у профілактиці міопії: низькі дози атропіну
Важливий крок вперед у профілактиці міопії: низькі дози атропіну

За останні 50 років поширеність міопії у США, Європі та особливо в Азії значно збільшилась.

Було повідомлено про друге п’ятирічне дослідження щодо лікування міопії атропіном – АТОМ 2 – Atropine for the Treatment of Myopia серед китайського населення. Дослідження включає в себе фази лікування 0,5% -, 0,1%- та 0,01% -м атропіном з періодом вимивання протягом 1 року, та подовження лікування 0,01%-м атропіном на 2 роки тим, у кого відбулось прогресування міопії на 0,5 D протягом періоду вимивання.

У дослідженні АТОМ 1 було представлено докази ефективності контролю прогресування короткозорості за допомогою атропіну, та у дослідженні АТОМ 2 було доведено, що терапія 0,01% атропіном дає краще зниження прогресії, ніж більш високі дози,з помітним зниженням побічних ефектів, що вимагають використання фотохромного скла для читання, та зі зменшенням ефекту відміни, що спостерігається під час періоду вимивання. Виявлено, що атропін здатен знижувати швидкість збільшення осьового розміру очного яблука у довгострокові терміни, цим самим зупиняючи прогресування міопії. Щодо впливу атропіну на склеру та мускаринові рецептори сітківки інформації на даний час немає.

На сьогодні, ортокератологія є на одному рівні з терапією атропіном, є найефективнішими методами контролю прогресування міопії, та терапія низькими дозами атропіну, на відміну від лінз, значно легше сприймається дітьми молодшого віку, для яких запобігання розвитку короткозорості є найбільш актуальним.

Існує також ще один нюанс, який потребує уваги. Майже всі дослідження доз атропіну були проведення на китайському населення, і добре відомо, що циклоплегія досягається важче на темній райдужці. Цілком ймовірно, що концентрації атропіну, які виявились оптимальними для китайських дітей, можуть бути занадто сильними для використання у населення зі світлими райдужками, та можливі інакші прояви побічних ефектів. Отже, наразі у пріоритеті являється запровадження подібного дослідження за участі європейських дітей.

Источник: http://www.aaojournal.org/article/S0161-6420(15)01189-6/fulltext.