Додаток може розпізнати "біле око" на фотознімках дітей як прояв можливої патології
Додаток може розпізнати "біле око" на фотознімках дітей як прояв можливої патології

Команда дослідників з Бейлорського університету за підтримки співробітників Массачусетської клініки захворювань органів зору та слуху, Гарвардської медичної школи і Інституту раку Дана-Фарбер розробила і протестувала додаток для смартфона, який здатний виявляти лейкокорію, або "біле око", у дітей шляхом аналізу фотознімків. У своїй статті, опублікованій в журналі Science Advances, група описує, яким чином було разроблено та протестовано цей додаток, і наскільки добре він працює.

Майже кожен бачив фотографії людей, які, здавалося б, одержимі дияволом, бо їх зіниці світяться червоним - явище, яке викликано відбиттям світла від сітківки. Однак, інколи ми бачимо білий рефлекс сітківки замість червоного. Іноді це може бути зумовлено певними умовами освітлення, але іноді це може вказувати на захворювання очей. Такі патологічні стани можуть включати ретинобластому, одну з видів пухлин ока, ретинопатію або навіть катаракту.

Ідея створення програми, здатної розпізнавати "білі очі", виникла з власного досвіду одного з дослідників - Брайана Шоу (Brian Shaw). У його сина розвинулася ретинобластома, що згодом призвело до втрати ока. Команда розробила додаток і зробила його доступним для кожного бажаючого ще в 2014 році, але лише нещодавно винахідники вирішила протестувати програму, щоб побачити, наскільки добре вона працює.

Дослідники почали з перегляду тисяч фотографій сина Шоу від моменту народження до постановки діагнозу. Вони виявили, що програма була здатна виявити білий рефлекс у дитини, коли йому було всього 12 днів - досить ранній термін, аби врятувати хворе око за умови своєчасного встановлення діагнозу. Потім команда протестувала свій додаток на 53 000 фотозображень 40 дітей. Всі знімки зберігались на смартфонах і були залюбки надані добровольцями. У половини з випробуваної групи були діти з уже діагностованими захворюваннями очей. Дослідники повідомляють, що додаток розпізнав 16 з 20 таких дітей. Ще більш важливо те, що він виявив проблеми з очима у дітей, коли вони були в значно молодшому віці - більш ніж за рік до постановки діагнозу. Також відзначається, що додаток "White Eye Detector" є безкоштовним, що дозволяє батькам завантажувати і використовувати його в будь-який час.

Додаток "White eye detector" сканує фотознімки для виявлення симптомів захворювань очей у дітей.

Munson et al., Sci. Adv. 2019
Переклад Штокалюк К.В.

Читайте також

Додаток може розпізнати
Безопасность ношения мягких контактных линз у детей
Интерес к подбору мягких контактных линз (МКЛ) постоянно возрастает. Данный обзор содержит информацию, полученную из исследований, которые оценивали частоту осложнений, в частности роговичные инфильтраты и микробные кератиты, у пациентов моложе 18 лет при ношении МКЛ.
Додаток може розпізнати
Лікарі представили перше роботизоване оперативне втручання всередині очного яблука
Команда хірургів успішно виконала вперше в світі оперативне втручання всередині людського ока. Дослідження було протестовано на шести пацієнтах, яким була назначена вітреоретинальна хірургія за допомогою роботизованих приладів, та шість інших, яким була виконана стандартна мануальна хірургія.
Додаток може розпізнати
Что исследования на животных говорят нам о механизмах развития близорукости – защита светом?
Исследования на людях показали, что экспозиция светом на открытом воздухе является фактором, защищающим от развития близорукости. Исследования, проводимые на животных, показали, что экспозиция светом в 50 люкс приводила к развитию близорукости у подопытных.
Додаток може розпізнати
Різні анти-VEGF препарати здатні по різному впливати на внутрішньоочний тиск
У пацієнтів з анти-VEGF-терапією відмічається невелике зниження внутрішньоочного тиску через деякий час після інˈєкцій, але з мінімальними відмінностями між афліберцептом, ранибізумабом та бевацизумабом за даними нового дослідження.