Порушення зору і сліпота
Порушення зору і сліпота

У всьому світі близько 285 мільйонів чоловік страждають від порушень зору, з яких 45 мільйонів вражені сліпотою і 246 мільйонів мають знижений зір.

Близько 90% людей, що страждають від порушень зору, живуть в країнах, що розвиваються.

На глобальному рівні основною причиною порушень зору є нескоригований аномалії рефракції, а в країнах з середнім і низьким рівнем доходу основною причиною сліпоти є катаракта.

За останні 20 років число людей, що страждають від порушень зору в результаті інфекційних хвороб, значно зменшилася.

80% всіх випадків порушення зору можна запобігти або вилікувати.

Визначення

Відповідно до Міжнародної класифікації хвороб -10 (оновленої і переглянутої в 2006 році), існує чотири рівні зорової функції:

 • нормальний зір
 • помірне порушення зору
 • тяжке порушення зору
 • сліпота.

Помірні і важкі порушення зору об'єднуються в поняття "знижений зір", а знижений зір разом зі сліпотою представляють всі порушення зору.

Причини порушення зору

У глобальних масштабах основними причинами порушення зору є:

 • нескоригований аномалії рефракції (короткозорість, далекозорість або астигматизм), 43%;
 • катаракта, 33%;
 • глаукома, 2%.

Хто піддається ризику?

Приблизно 90% людей з порушеннями зору живуть в країнах, що розвиваються.

Люди у віці 50 років і старше

Близько 65% всіх людей, які страждають від порушень зору, - це люди у віці 50 років і старше, в той час як ця вікова група становить 20% населення світу. При має місце в багатьох країнах старінні населення зростає число людей, що піддаються ризику вікового порушення зору.

Діти у віці до 15 років

За оцінками, 19 мільйонів дітей страждають від порушень зору. 12000000 з них мають порушення зору через аномалій рефракції - станів, які легко діагностуються і коректуються. 1,4 мільйона дітей є незворотнім сліпими на все життя.

Зміни протягом останніх 20 років

В цілому, незважаючи на старіння глобального населення, масштаби порушень зору у світі з початку 1990-х років зменшилися. Це відбулося, головним чином, в результаті зниження показників порушення зору в результаті інфекційних хвороб завдяки узгодженим діям в галузі суспільної охорони здоров'я.

Глобальні заходи щодо попередження сліпоти

На глобальному рівні 80% всіх випадків порушення зору можна запобігти або вилікувати. Області, де був досягнутий прогрес впродовж останніх 20 років, включають наступні:

 • створення урядами національних програм з попередження порушень зору і боротьбі з ними;
 • зростаюча інтеграція офтальмологічних служб в системи первинної та вторинної медико-санітарної допомоги з акцентом на надання доступних, недорогих і високоякісних послуг;
 • проведення кампаній з підвищення обізнаності, включаючи орієнтоване на школи просвітництво;
 • створення більш сильних міжнародних партнерств із залученням приватного сектора і громадянського суспільства.

Дані за останні 20 років свідчать про значний прогрес в галузі попередження і лікування порушень зору в багатьох країнах. Більш того досягнуто масове зменшення числа випадків сліпоти, пов'язаної з онхоцеркозом, в якості складової частини значного зменшення тягаря цієї хвороби. Це досягнуто завдяки цілому ряду успішних міжнародних партнерств.

Особливі успіхи були досягнуті в Гані і Марокко - обидві ці країни оголосили про ліквідацію трахоми (у 2010 і 2007 роках, відповідно). Протягом останнього десятиліття в Бразилії проводиться надання офтальмологічних послуг в рамках національної системи соціального забезпечення. З 2009 року Китай інвестував більше 100 мільйонів доларів на хірургічні операції з видалення катаракти. Протягом останнього десятиліття Оман повністю інтегрував офтальмологічні послуги в рамки первинної медико-санітарної допомоги, а Індія з 1995 року виділила фінансування на надання офтальмологічних послуг для найбідніших жителів на рівні окремих районів.

Діяльність ВООЗ

ВООЗ координує міжнародні зусилля зі зменшення масштабів порушення зору. Роль організації полягає в наступному:

 • розробляти політику і стратегії з попередження сліпоти;
 • надавати технічну допомогу державам-членам і партнерам;
 • проводити моніторинг програм і оцінювати їх, і
 • координувати міжнародні партнерства.

У 2009 році Всесвітня асамблея охорони здоров'я прийняла "План дій з профілактики попереджаємо сліпоти та порушень зору на 2009-2013 роки", на який спираються держави-члени, Секретаріат ВООЗ і міжнародні партнери.

Робота ВООЗ спрямована на зміцнення зусиль на національному рівні з ліквідації попереджаємо сліпоти, на надання допомоги національним провайдерам медико-санітарних послуг в лікуванні хвороб очей і на розширення доступу до офтальмологічним послуг, а також до реабілітації для людей із залишковими порушеннями зору. В центрі її особливої уваги знаходиться створення і зміцнення систем охорони здоров'я.

ВООЗ очолює міжнародний альянс урядів, приватного сектору та організацій громадянського суспільства. Метою цього партнерства є ліквідація приводить до сліпоти трахоми в усьому світі до 2020 року.

З 2004 року ВООЗ працює в партнерстві з "Lions Clubs International" над створенням глобальної мережі з 35 центрів з дитячої сліпоти в 30 країнах. На сьогоднішній день ці центри допомогли більш ніж 100 мільйонам дітей зберегти зір або повернути їм зорову функцію завдяки хірургічним операціям або заходам громадського охорони здоров'я.

В даний час у відповідь на зростаюче тягар хронічних хвороб очей ВООЗ розробляє політику і керівні принципи щодо діабетичної ретинопатії, глаукоми, вікової дегенерації жовтої плями та аномалій рефракції.

І, нарешті, для підтримки всеосяжних систем офтальмологічної допомоги ВООЗ забезпечує епідеміологічну та технічну підтримку в галузі суспільної охорони здоров'я для держав-членів.