Порівняння мультифокальних інтраокулярних лінз з монофокальними у людей, які перенесли операцію з приводу катаракти
Порівняння мультифокальних інтраокулярних лінз з монофокальними у людей, які перенесли операцію з приводу катаракти

Яка мета цього огляду?

Метою огляду доказової бази Кокрейн було порівняння мультифокальних інтраокулярних лінз з монофокальними у людей, які перенесли операцію з приводу катаракти. Дослідники Кокрейн зібрали і проаналізували всі відповідні дослідження і знайшли 20 досліджень.

Ключова інформація

Цей огляд показує, що люди з мультифокальними інтраокулярними лінзами, встановленими після видалення катаракти, з меншою ймовірністю потребували додаткової корекції зору. Однак, вони можуть відчувати більше дискомфорту, що проявляється у «відблисках» або ефекті Гало (ореоли –кільця навколо джерел світла, тобто у сферичних абераціях у порівнянні з людьми, яким встановлено монофокальну інтраокулярну лінзу.

Що було вивчено в цьому огляді?

У людей з віком іноді розвиваються помутніння кришталика, які призводять до втрати зору, тобто катаракта. Катаракта може бути видалена, і на місце кришталика імплантують лінзу. Зазвичай ля лінза монофокальна, тобто має один фокус. Це означає, що зір після операції буде налаштований або вдалину (водіння за кермом, перегляд телевізора), або поблизу (читання, шиття), але не може бути однаково хорошим і для того, і для іншого. Люди з монофокальними інтраокулярними лінзами потребують додаткової корекції окулярами, зазвичай, для близьких відстаней , читання,тощо.

Для вирішення цієї проблеми були розроблені нові лінзи, які мають два або більше фокусів. Такі лінзи називаються мультифокальними. Вони розроблені з метою зменшити потребу в окулярах (додатковій корекції). Однак у осіб з мультифокальними лінзами можуть інші скарги з боку зору, такі, як відблиски і "гало-ефект" (ореоли навколо джерел світла).

Існує інший варіант інтраокулярної корекції, що має назву «monovision» - розраховують різну силу монофокальних лінз для правого та лівого ока : одна - для зору на близьку відстань, іншу - для зору вдалину.

Які головні результати цього огляду?

Дослідники Кокрейн знайшли 20 відповідних досліджень, які, в основному, були проведені в Європі і Північній Америці (15 досліджень); три дослідження були проведені в Китаї і по одному дослідженню були проведені на Середньому Сході та в Індії. У 18 дослідженнях порівнювали мультифокальні лінзи з монофокальними, і в двох дослідженнях порівнювали мультифокальні лінзи з варіантом «monovision».

Дослідники Кокрейн оцінили впевненість в доказах щодо кожного результату дослідження, як низьку та помірну.

Цей огляд показав, що:

  • Люди c мультифокальними лінзами, ймовірно, мають зір вдалину, яке майже не відрізняється від зору вдалину у людей зі стандартними монофокальними лінзами після видалення катаракти (помірна впевненість в доказах). Однак, у людей з мультифокальними лінзами зір на близькій відстані кращий і вони з меншою ймовірністю будуть мати потребу в окулярах, в порівнянні з людьми з монофокальними лінзами (низька впевненість в доказах).
  • Люди с мультифокальними інтраокулярними лінзами відчувають більше дискомфорту ,що проявляється у «відблисках» або ефекті Гало (ореоли –кільця навколо джерел світла, тобто у сферичних абераціях, у порівнянні з людьми , яким встановлено монофокальну інтраокулярну лінзу (низька впевненість в доказах).
  • Люди, яким імплантували мультифокальні лінзи, мали схожу якість зору вдалину і зблизька, в порівнянні з людьми, яким проводили корекцію по типу «monovision», але вони повідомляли про меншу залежність від окулярів.
  • Люди з мультифокальними лінзами більше повідомляли про проблеми, пов'язані з відблисками і "гало-ефектом", у порівнянні з людьми, яким проводили корекцію по типу «monovision».

Джерело: http://onlinelibrary.wiley.com/
Переклад: Баланюк Олександра
.