Порівняння 5-Фторурацилу з плацебо або відсутністю втручання під час або після операції з приводу глаукоми
Порівняння 5-Фторурацилу з плацебо або відсутністю втручання під час або після операції з приводу глаукоми
fluorouracil for glaucoma surgery

Актуальність

Глаукома призводить до втрати зору, що пов'язано з підвищеним внутрішньоочним тиском (ВОТ). Зазвичай цей тиск намазаються знизити за допомогою лікарських препаратів, лазера або хірургічної процедури (трабекулектомії). Операція не приводить до відновлення зору, і може додатково знизити його в короткостроковому періоді. Для того, щоб змінити процес загоєння операційної рани і збільшити ймовірність успішної операції, можуть застосовуватися лікарські препарати.

Характеристика досліджень

Це резюме Кокрейнівського огляду, в якому розглядали вплив використання одного з таких препаратів, як 5-фторурацил (5-ФУ). Зібрано докази з 12 клінічних випробувань, які включили 1319 учасників. Докази актуальні по липень 2013 року.

Ін'єкції 5-ФУ після операції з приводу глаукоми

У пацієнтів, які ніколи не піддавалися очним операціями до цього, ін'єкції 5-ФУ після операції можуть трохи знизити тиск в оці через один рік і ризик повторної операції протягом першого року.

У пацієнтів, які зазнали і операції з приводу катаракти, і з приводу глаукоми, не було зареєстровано ніякої різниці між ін’єкціями і їх відсутністю.

Деякі люди мають підвищений ризик виникнення проблем після трабекулектомії, наприклад, люди, яким вже проводились операції на цьому оці. У осіб цієї групи ін’єкції 5-ФУ можуть трохи знизити тиск в оці, а також знизити ризик повторних операцій протягом першого року.

Ін'єкції 5-ФУ в малих дозах після операції з приводу глаукоми

Тільки одне дослідження розглянуло ефект використання 5-ФУ, в нижчій, ніж зазвичай, дозі в ін'єкціях. Не було виявлено користі при порівнянні з контрольною групою, в якій ін’єкцій не виконувалося.

5-ФУ під час операції

Якщо 5-Фторурацил застосовувався під час операції, було менше шансів у необхідності повторної операції протягом першого року, і показник ВОТ був також трохи нижчий у терміні 1 рік після операції.

Побічні ефекти і ускладнення від 5-ФУ під час або після операції

Схоже, що ускладнення, такі, як пошкодження клітин на передній поверхні ока або підтікання з рани, зустрічаються частіше після використання 5-ФУ.

Якість доказів

В цілому, методологічна якість клінічних випробувань була невисокою. У багатьох дослідженнях використання 5-ФУ після операції з приводу глаукоми, дослідникам було відомо, що саме отримував учасник (плацебо або 5-ФУ). Це могло спровокувати упередженість результатів.

Дослідження, котрі розглядали застосування 5-ФУ під час операції, були в цілому високої якості; дослідження мали дизайн і звітність (представлення результатів) відповідно до сучасних стандартів клінічних випробувань.

Висновки

Основна користь від застосування 5-ФУ - у осіб, з високим ризиком проблем (ускладнень). Менша користь можлива для людей з низьким ризиком проблем, якщо 5-ФУ застосований або у вигляді уколу після операції, або під час операції. Однак було з’ясовано , що 5-ФУ підвищує ризик серйозних ускладнень, і тому,користь від його застосування може бути меншою від подальших ускладнень.

http://onlinelibrary.wiley.com/
Автор перекладу: Баланюк Олександра
.