Оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули
Оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули
simpozium

Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила 2016 рік роком боротьби з діабетом.

Діабет уражує усі органи та системи людини, в тому числі і око. Щороку кількість пацієнтів з діабетичною ретинопатією зростає. Однак епідеміологічні розрахунки свідчать, що принаймні кожний другий випадок хвороби не виявляється. Сучасні методи діагностики та лікування дозволяють з високою ефективністю попереджувати сліпоту внаслідок діабету. Важливою складовою при цьому є співпраця офтальмологів, ендокринологів, сімейних лікарів, терапевтів, тощо. Основною причиною втрати зору при діабеті є макулярний набряк.

3 грудня 2016 року в Києві за підтримки компанії Bayer Consumer Care AG, Швейцарія, відбувся 2-й міжнародний міждисциплінарний симпозіум «Оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули», в якому прийняли участь понад 320-ти фахівців охорони здоров’я в області офтальмології та ендокринології з України, Казахстану, Беларусі, Швейцарії, Турції, Німеччини, Єгипту.

Симпозіум відкрив медичний директор регіону ЕМА компанії «Байер» Йенс Райнхольд. З вітальним словом виступила д.м.н., професор, член-кореспондент Національної академії медичних наук України, директор Державного закладу «Інститут очних хвороб і тканевої терапії ім. В.П. Філатова НАМН Украинї» (м. Одеса) Наталія Пасєчникова.

Головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності «Ендокринологія» (Київ), д.м.н., професор, член-кореспондент НАМН України, зав. каф. діабетології НМАПО ім. П.Л. Шупика Маньковський Борис Микитович приділив особливу увагу значенню діабету як важливої медичної, соціальної та економічної проблеми, що уносить тисячі життів щохвилини, приводить до тяжкої інвалідності, та її наслідки лягають тяжким тягарем на економіку держави.

З доповіддю «Діабетична ретинопатія і діабетичний набряк макули (ДНМ) – серйозні прояви цукрового діабету (ЦД), які ведуть до втрати зору. Ситуація в Україні», в якій були висвітлені основні епідеміологічні показники щодо діабетичної ретинопатії в Україні та її регіонах, основні проблеми та шляхи їх вирішення щодо інформованості пацієнтів, алгоритмів діагностики та лікування діабетичної ретинопатії, актуальних питань організації медичної допомоги цій категорії хворих виступила доктор медичних наук, професор, завідувач кафедри офтальмології Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця, головний позаштатний спеціаліст МОЗ України зі спеціальності офтальмологія Вітовська Оксана Петрівна. Вона наголосила на необхідність тісної співпраці фахівців різного профілю (офтальмологи, ендокринологи, сімейні лікарі, дієтологи, тощо) для своєчасного виявлення, профілактики та ефективного моніторинга хворих.

Проблемі міждисциплінарного підходу до ведення пацієнтів з ДР і ДМН, а також прикладів пошуку її рішень в Туреччині була присвячена доповідь професора Фіген Шермет з Університету Анкари, медичний факультет, відділ офтальмології. Крім того, доповідач представила результати Міжнародного проекту «Барометр діабетичної ретинопатії (ДР)» Diabetic Retinopathy (DR) Barometer Project, який є глобальною ініціативою з профілактики втрати зору шляхом підвищення обізнаності, поліпшення доступу до лікування, а також навчання пацієнтів і професіоналів охорони здоров'я. На закінчення проф. Фіген Шермет поділилася особистим досвідом ведення пацієнтів з ДМН в цілому і результатами застосування анти-VEGF препарату.

Друга половина дня пройшла в форматі паралельних офтальмологічної і ендокринологічної сесій, під час якої аудиторія розділилася за напрямками для більш предметного наукового розгляду проблематики діагностики та лікування ДМН.

Професор Юстус Гарвег, керівник очної клініки м. Берн і Швейцарського інституту очних хвороб при університеті м. Берн (Швейцарія) поділився особистим досвідом застосування анти-VEGF-терапії в Швейцарії.

Особливо жвавою була сесія питань та відповідей, яка тривала близько години.

Іновацією в організації симпозіуму було проведення практикуму для ендокринологів, під час якого відбулось пряме спілкування ендокринологів з офтальмологами, які відповіли на практичні питання, що найчастіше виникають під час скринінгу та моніторингу пацієнтів з діабетичним ураженням ока, обговорили маршрут пацієнта та виробили спільні алгоритми дій.

Всі учасники підкреслили важливість проведеного заходу та висловили сподівання на продовження діалогу та співпрацю для досягнення основної мети – збереження якості життя та зору у пацієнтів з діабетом.

[gallery title="" width="200" height="200" columns="3"] [gallery_item title="оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули" src="/images/bayer-simpozium-2016/Bayer-simpozium-2.jpg"]оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули[/gallery_item]
[gallery_item title="оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули" src="/images/bayer-simpozium-2016/Bayer-simpozium-3.jpg"]оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули[/gallery_item]
[gallery_item title="оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули" src="/images/bayer-simpozium-2016/Bayer-simpozium-4.jpg"]оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули[/gallery_item]
[gallery_item title="оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули" src="/images/bayer-simpozium-2016/Bayer-simpozium-5.jpg"]оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули[/gallery_item]
[gallery_item title="оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули" src="/images/bayer-simpozium-2016/Bayer-simpozium-6.jpg"]оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули[/gallery_item]
[gallery_item title="оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули" src="/images/bayer-simpozium-2016/Bayer-simpozium-8.jpg"]оптимізація допомоги пацієнтам з порушенням зору внаслідок діабетичного набряку макули[/gallery_item]
[/gallery]