Лазерне лікування друз для попередження розвитку прогресуючої вікової макулярної дистрофії
Лазерне лікування друз для попередження розвитку прогресуючої вікової макулярної дистрофії
laser treatment drusen

Питання огляду

Було розглянуто докази впливу лазерного лікування центру сітківки у людей з макулярними друзами для запобігання прогресуванню вікової макулярної дегенерації (ВМД).

Актуальність

Друзи - це жовтуваті відкладення, які можна побачити в макулі (центрі сітківки), кількість яких зростає в міру старіння людини. Люди, у яких є друзи, особливо великі, підлягають більш високому ризику розвитку ВМД. Найбільш поширеними ускладненнями ВМД є зростання нових кровоносних судин в центрі макули (так звана хоріоідальна неоваскуляризація (ХНВ), також відома як "ВМД, волога форма") і втрата клітин сітківки або фоторецепторів макули ( географічна атрофія сітківки). В ході клінічних спостережень було відзначено, що при нанесенні лазерним світлом точкових опіків навколо макули (лазерна фотокоагуляція), друзи зникають. Таким чином, лазерна фотокоагуляція друз була запропонована в якості способу запобігання розвитку ХНВ і географічної атрофії. Зовсім недавно обмежувальна фотокоагуляція почала використовуватись для того, щоб викликати невидимі лазерні опіки, і тим самим домогтися зниження числа друз з меншим пошкодженням структури сітківки.

Характеристики досліджень

Цей огляд включає дані 11 досліджень, проведених в Австралії, Європі та Північній Америці. Протягом двох років спостерігали 2 159 пацієнтів з друзами (3 580 очей), з яких шість досліджень (1 454 учасників), включали людей з друзами, у яких одне око було відібраних випадковим шляхом для лікування, а друге - для контролю. У чотирьох дослідженнях (850 очей) використовували підпорогову фотокоагуляцію.

Джерела фінансування дослідження

Три з чотирьох досліджень з використанням лазерної підпорогової фотокоагуляції спонсорував виробник лазера.

Основні результати

Ці дослідження показали, що лазерна коагуляція друз призводить до їх зникнення. Однак лазерна фотокоагуляція друз не знизила ризик розвитку ХНВ, який становив приблизно 10% за три роки . Невелике число досліджень виявило розвиток географічної атрофії, тобто, атрофії в центрі макули, але ці дослідження були непереконливими, і вплив лазерної терапії на розвиток географічної атрофії було невизначеним. Ризик втрати зору був однаковим як для пацієнтів, які отримали лікування, так і для тих, які не отримували.

Якість доказів

В цілому якість доказів була високою щодо неможливості запобігання ХНВ, але низькою щодо запобігання атрофії внаслідок малої кількості учасників, у яких було проаналізовано результат лікування.

http://onlinelibrary.wiley.com/
Автор перекладу: Баланюк Олександра Олегівна, інтерн 2 року, кафедра офтальмології НМУ ім. О.О. Богомольця
.