Програма для iPad для ефективного лікування амбліопії у дітей
Програма для iPad для ефективного лікування амбліопії у дітей

Ненсі А. Мельвіль
ПАЛМ-СПРІНГС, Каліфорнія – згідно з новими дослідженнями, інноваційна програма на iPad для бінокулярного зору може допомогти у поліпшенні зору при амбліопії у дітей дошкільного віку та запобігти її рецидивам.

Отримані результати свідчать про те, що "при лікуванні розладу бінокулярного зору за допомогою IPad програми можна поліпшити гостроту зору, навіть у дітей, які «вичерпали можливості при лікуванні методом оклюзії,” - сказала провідний автор Ейлін Берч, доктор наук, директор благодійного Педіатричного Центру зору та кришталика ока при Південно-західному Фонду сітківки в Далласі, Техас.

Також припускають, що ігри на iPad для покращення гостроти бінокулярного зору можуть мати такий же лікувальний ефект, як і оклюзія, але для цього буде потрібно набагато менше часу, як стверджує Ейлін Берч у своїй публікації в медичному журналі Medscape Medical News.

У пацієнтів з амбліопією при лікуванні методом оклюзії не завжди вдається досягти 100% гостроти зору, а рецидив захворювання спостерігається у 35% дітей. Доктор Берч пояснює, що лікування за допомогою iPad спрямоване на основний недолік лікування методом оклюзії - нездатність вилікувати дисфункцію бінокулярного зору.

Унікальність лікування iPad полягає в тому, що "контраст зображень, розрахованих для сприйняття звичайним оком, зменшується, в порівнянні з високою контрастністю зображень, які розраховані для сприйняття амбліопійним оком" сказала вона. "За задумом, це створює умови, які необхідні для амбліопійної дитини, для об'єднання інформації, яка отримується кожним з двох очей".
Результати були представлені в Американській асоціації з дитячої офтальмології та косоокості у 2014 р.

У дослідженні взяли участь 50 дітей з амбліопією у віці від 3,8 до 6,9 років. Три чверті раніше лікувались за допомогою метода оклюзії. Дітей попросили грати дома в ігри iPad, принаймні 4 годин на тиждень протягом 4-х тижнів, щоб загальна кількість годин лікування складала 16 годин. Для лікування були вибрані такі ігри, як Тетріс, Понг, Лабіринті, і Повітряні кульки (Tetris, Pong, Labyrinth, and Balloons).

П'ять дітей отримали імітацію лікувальних ігор, в яких були представлені висококонтрастні зображення для звичайного ока і малоконтрастні зображення для амбліопійного ока; решта 45 отримали лікувальні ігри.
В кінці дослідження, значне покращення зору спостерігалось у тих дітей, які грали хоча б 2 години на тиждень (8 годин протягом 4-х тижнів), порівняно з дітьми, які грали в імітацію лікувальних ігор (P = .048).

"Деякі пацієнти досягли 100% гостроти зору", - повідомила доктор Берч.

Також спостерігали незначну зміна гостроти зору у близько однієї третини дітей, які грали менше, ніж 1 годину в тиждень; такі діти розглядались, як такі, що не пройшли дослідження.

При пізнішому обстеженні, яке проводилося через 3 і 6 місяців після закінчення лікування, жодна дитина, яка пройшла дослідження, не мала рецидиву амбліопії (95% довірчий інтервал для довірчої ймовірності, 0% - 14%).
Д-р Берч сказала, що вона не знає про будь-які інші програми для IPad, призначені для лікування амбліопії.

Метод зниження контрасності зображення, для здорового ока, для досягнення балансу з зображенням, яке сприймає око, хворе на амбліопію, був розроблений доктором медичних наук Робертом Гессом і його колегами з Університету Макгілла в Монреалі. Доктор Берч і її команда разом з дослідниками з університету McGill досліджували питання теорії дисфункції бінокулярного зору.

Лінзи та розсіювальні фільтри вже давно використовуються для зменшення контрасту або яскравості зображення для нормального ока для лікування амбліопії, але електронні методи забезпечують більш високу точність, сказав завідувач відділу дитячої офтальмології та косоокості, професор офтальмології та неврології в UCLA Stein інституту ока в Лос-Анджелесі, доктор медичних Джозеф Л. Демер.

"Очевидно, що електронна обробка зображення за допомогою електронних затворів або діхоптичних скелець дозволяє більш точно контролювати те, що бачить нормальне око", - сказав він у Medscape Medical News.
Проте, "ця ідея, ймовірно, не зовсім готова до загального клінічного використання," сказав доктор Демер. Зміст гри має бути дуже цікавим, щоб мотивувати більшість дітей до гри протягом довгого часу.
Доктор Берч підкреслила відмінності між традиційним лікуванням амбліопії - пов'язкою на оці - і лікуванням за допомогою iPad. "Оклюзія, безумовно, має основну кількість підтверджень в результаті проведених рандомізованих клінічних досліджень. Це просто і недорого, в порівнянні з iPad", і діти, коли вони носять окклюдори, можуть займатись будь-чим, наприклад, виконувати домашні завдання, сказала вона. "iPad призначений для лікування дисфункції бінокулярного зору, що на нашу думку, є основним для амбліопії. Діти отримують задоволення від нього, та й соціальна зневага між дітьми зменшується", - пояснила вона.
Дослідження лікування за допомогою програми iPad, що фінансується Національним інститутом ока і проводиться в багатьох центрах, почалося цього літа групою дослідників захворювань ока у дітей ( повідомляє доктор Берч).

Доктор Бірч і її колеги отримали грант від Національного інституту ока для вивчення методів лікування амбліопії, а також отримали кошти для придбання платної бібліотеки iPad’ів від Фонду BB Оуенс і Фонду Сімонса Гарольда. Співавтор, доктор наук Саймон Лі отримав стипендію докторанта від громадської організації Боротьба за зір (Fight for Sight). Жоден з авторів не мають комерційної зацікавленності в лікуванні дисфункції бінокулярного зору за допомогою iPad.

Американська асоціація з дитячої офтальмології та косоокості (AAPOS).
ДЖЕРЕЛО: http://www.medscape.com/viewarticle/823439.