Діагностика та лікування синдрому сухого ока
Діагностика та лікування синдрому сухого ока

Автор: Подольська А. І., лікар-офтальмолог вищої категорії, кандидат медичних наук.

Синдром сухого ока (далі – ССО), також відомий під назвою сухого кератокон’юнктивіту, – багатофакторне захворювання, що супроводжується порушенням зору, стабільності слізної плівки, дискомфортом, різноманітними дегенеративними змінами кон’юнктиви і рогівки. За різними оцінками, від 10 до 30 % дорослого населення страждають ССО, і близько 75 % скарг пацієнтів під час візиту до офтальмолога пов’язані із симптомами сухого кератокон’юнктивіту.

При ССО змінюється осмолярність слізної рідини, виникає запальна реакція рогівки та кон’юнктиви. Причиною таких порушень є недостатня продукція сльози або зміна її якісного складу, внаслідок чого вона втрачає здатність коректно виконувати свої функції (слізна плівка або швидко випаровується, або передчасно руйнується).

Первинну діагностику ССО здійснює виключно офтальмолог із використанням спеціальних діагностичних тестів. Мета обстежень – виявити причину, чому сльоза не виконує свою функцію, і призначити адекватну терапію.

Сльоза захищає поверхню кон’юнктиви і рогівки від зовнішніх впливів та інфекцій, запобігає пересиханню оболонок ока. Слізна плівка складається з трьох шарів: ліпідного, водного та білкового (муцинового). Якщо слізної рідини недостатньо або один із шарів слізної плівки неповноцінний, функції слізної рідини виконуються некоректно, виникає комплекс симптомів ССО.

Основними скаргами при ССО є: відчуття стороннього тіла в оці, подразнення та почервоніння очей, сльозотеча, світлобоязнь і періодичне «затуманення зору». Здебільшого захворювання викликає у пацієнта просто відчуття дискомфорту, але іноді призводить до тяжких ускладнень. Серед найсерйозніших – дегенеративні зміни рогівки, які можуть спровокувати повну втрату зору, в окремих випадках – виразка і перфорація рогівки. Раннє виявлення й інтенсивне лікування ССО покликане не лише підвищити якість життя пацієнта, а й запобігти незворотним процесам, наслідком яких стає втрата зору. Майже завжди встановлення причини захворювання – складне і тривале завдання, у розв’язанні якого беруть участь багато медичних фахівців.

Будь-який стан, здатний змінити продукцію або склад сльози, може призвести до ССО: зменшення частоти моргань під час роботи за комп’ютером, травми ока, запальні захворювання, загальні інфекції, прийом різних медичних препаратів. Серед причин ССО окреме місце посідають аутоімунні й ендокринологічні хвороби. Існують два різновиди ССО:

  • ССО, пов’язаний із синдромом Шегрена;
  • ССО, не пов’язаний із синдромом Шегрена.

Синдром Шегрена – аутоімунне системне ураження сполучної тканини, для якого характерним є залучення до патологічного процесу залоз зовнішньої секреції, переважно слинних і слізних, а також хронічний прогресуючий перебіг. Діагностика в такому разі полягає у специфічних імунологічних тестах. Крім первинного синдрому Шегрена, зміни можуть мати вторинний характер, пов’язаний із ревматоїдним артритом, системним червоним вовчаком і системним склерозом.

Однак найчастіше прояви ССО не викликані системними аутоімунними захворюваннями. Переважно ССО спостерігається у жінок у постменопаузі, під час вагітності, на фоні прийому оральних контрацептивів або у жінок, які отримують замісну гормональну терапію (особливо це стосується прийому естрогену). В усіх перелічених випадках спільним знаменником є зниження відносного рівня андрогенів або на тлі зниження функції яєчників, або за підвищеного рівня статевих гормонів. Передбачається, що андрогени сприяють нормальному функціонуванню слізних і мейбомієвих залоз, а також мають протизапальну дію. Зниження ж рівня чоловічих гормонів майже завжди позначається на кількості і складі слізної рідини.

Отже, ССО – поліетіологічне захворювання. Для тривалого відновлення сльозопродукції потрібно знайти й усунути причину порушень, проте зробити це вдається не завжди. Під час пошуку причини ССО пацієнт і далі відчуває, як мінімум, неприємні симптоми ССО I ступеня тяжкості, які можуть прогресувати до III ступеня. У такому разі вже стоятиме питання не про усунення дискомфорту, а про збереження ока як органа шляхом хірургічного втручання. Тому золотим стандартом під час виявлення ССО будь-якого ступеня тяжкості є невідкладне призначення замісної терапії – препаратів штучної сльози.

Існує безліч сльозозамінників (так званих препаратів штучної сльози). Деякі з них спрямовані на компенсацію ураженого шару слізної рідини (ліпідного, водного або муцинового), деякі містять комплекс речовин, покликаних цілковито замінити сльозу пацієнта.

Пацієнти із ССО майже завжди стикаються з низкою проблем:

  • потребою постійного і частого (від трьох до шести разів на день) закапування штучних сліз;
  • тривалим й іноді невдалим підбором відповідного препарату;
  • високою вартістю крапель і підвищеною чутливістю препаратів до умов зберігання;
  • непередбачуваною реакцією на консерванти з боку кон’юнктиви та рогівки, змінених під впливом тривалого запального процесу.

Щоб швидко і надійно усунути симптоми ССО, було створено препарати нового покоління – універсальні, екологічні, економічні. Саме такі сльозозамінники доволі популярні серед офтальмологів у розвинених країнах. Першим представником цього класу крапель в Україні стали краплі для очей ЕYE-t® Ektoin 0,5 %.

ЕYE-t® Ektoin 0,5 % – препарат німецької компанії Farmaplant. Доступним за ціною краплям притаманні всі властивості сучасного лікарського засобу: вони не містять консервантів, не мають виражених побічних ефектів, випускаються в індивідуальній упаковці, відрізняються широким спектром дії й ефективні при всіх різновидах ССО.

Основна діюча речовина препарату – ектоїн. На відміну від багатьох сльозозамінників, його не було винайдено в лабораторії. Ця субстанція з’явилася внаслідок кількох мільярдів років еволюції в процесі адаптації до занадто агресивного довкілля.

Виявлено ектоїн у галофільних мікроорганізмах – бактеріях, що мешкають в умовах підвищеної солоності (у соляних озерах і пустелях). Ці бактерії здатні підтримувати сталість внутрішнього середовища завдяки комплексові речовин, однією з яких є ектоїн. Він забезпечує стабільність клітинної мембрани, підвищуючи гідрофільність ліпідних компонентів, тобто зв’язує зовнішній ліпідний шар із внутрішнім водним. Як наслідок, галофільні бактерії, а також численні ракоподібні та молюски мають можливість підтримувати гомеостаз.

Ектоїн захищає тканини від зневоднення, шкідливого впливу ультрафіолету й інших альтернувальних факторів. Багато років ектоїн використовували у фармакології лише як елемент елітних косметичних засобів, але водночас не припинялися спроби створити на його основі препарат, призначений для лікування ССО. Результатом цих спроб стало створення речовини, здатної не просто змінити сльозу або замінити один із компонентів слізної рідини пацієнта, а й підвищити ефективність його власної (нехай навіть зміненої) слізної рідини.

Широкий спектр застосування ЕYE-t® Ektoin 0,5 % позбавляє пацієнта необхідності проходити повторне обстеження, змінювати препарат у разі зміни складу та кількості сльози під час лікування. Невеликий флакон, що містить добову дозу препарату, дає змогу, не використовуючи консервантів, зберігати краплі в холодильнику в герметичній упаковці, не розкриваючи весь вміст відразу. Пацієнтові не потрібно купувати «зайве». Достатньо купити, наприклад, п’ятиденну дозу препарату (5 флаконів на кожен день), а потім приймати рішення про доречність подальшого його застосування.

Крім названих вигод для пацієнта, лікар, який призначає ЕYE-t® Ektoin 0,5 %, може значно підвищити якість, рівень безпеки та комфортності діагностичних і лікувальних процедур. Краплі ЕYE-t® Ektoin 0,5 % зручні як біопротектори після офтальмологічних обстежень і хірургічних втручань. Відсутність побічних ефектів і спосіб дозування роблять призначення цих крапель доцільним як у медичному, так і в економічному сенсі.

Синдром сухого ока – поширена проблема, що потребує комплексного медичного розв’язання. При цьому сльозозамінники є обов’язковим елементом терапії. Як «штучні сльози» сьогодні прийнято використовувати універсальні й натуральні препарати, один із яких – очні краплі ЕYE-t® Ektoin 0,5 %.