Чи можна відкладати щорічне офтальмологічне обстеження у дітей, хворих на цукровий діабет?
Чи можна відкладати щорічне офтальмологічне обстеження у дітей, хворих на цукровий діабет?
Чи можна відкладати щорічне офтальмологічне обстеження у дітей, хворих на цукровий діабет

Це ретроспективне дослідження показує, що діабетична ретинопатія рідко зустрічається у дітей, незалежно від контролю діабету чи тривалості захворювання, припускаючи, що рекомендації офтальмологічного скринінгу, можливо, необхідно оновити для дітей з безсимптомним перебігом діабетом.

Існуючі рекомендації Американської академії офтальмологів заохочують щорічні скринінгові обстеження для всіх пацієнтів з цукровим діабетом 1 типу, що починаються через 5 років після встановлення діагнозу. Проте, є недостатньо даних про настання і поширеність очних ускладнень у дітей.

Для вирішення цих питань, дослідники вивчили поширеність і початок очної патології у дітей у віці до 18 років з 1 та 2 типом діабету.

Серед 370 суб’єктів дослідження, жоден з них не мав діабетичної ретинопатії. В цілому, 12 дітей мали катаракту і 41 дитина мала високу помилку рефракції. У той час як 19 мали косоокість, з них тільки 1 дитина з мікросудинною паралітичною косоокістю. Вони також не виявили жодного кореляційного зв’язку між цими станами та тривалістю захворювання або контролем.

Крім того, автори провели огляд літератури, який показав, що наймолодший повідомлений вік на момент встановлення діагнозу важкої діабетичної ретинопатії був 15 років, а найкоротша тривалість захворювання становила 5 років.

На підставі цих висновків, автори припускають, що щорічні обстеження для скринінгу цукрового діабету 1 типу можна починати у віці 15 або через 5 років після постановки діагнозу цукрового діабету, в залежності від того, що настане пізніше, якщо ендокринолог не вважає, що дитина має дуже високий ризик. Через відсутність даних про хворих на цукровий діабет 2 типу, дітей з діабетом 2 типу можна розглядати в рамках категорії високого ризику і почати скринінг після постановки діагнозу, тобто, аналогічно дорослим пацієнтам з діабетом 2-го типу.

Rahul Bhola MD
Автор перекладу: Дмитро Павленко
.