Антигіпертензивні препарати можуть попередити виникнення глаукоми
Антигіпертензивні препарати можуть попередити виникнення глаукоми

Копенгаген, Данія – антигіпертензивні препарати можуть мати профілактичний ефект на розвиток глаукоми у людей 40 років і старше, за результатами дослідження данського населення.

"Кардіологи повинні знати, що пацієнти з гіпертонією відносяться до групи підвищеного ризику розвитку глаукоми",- доктор Anna Horwitz (Копенгагенський університет)."Більше того,вони повинні знати,що антигіпертензивні препарати можуть попередити виникнення глаукоми, і що деякі ліки мають кращий ефект ніж інші. Зокрема, антиадренергічні ліки мають найкращий профілактичний ефект".

Але доктор Anthony Khawaja (Moorfields Eye Hospital, London, UK), автор статті у 2014 році про системні препарати та внутрішньоочний тиск, та не є учасником даного дослідження, стверджує, що результати цього дослідження повинні бути інтерпретовні з уважністю. Існують певні обмеження в дослідженн, адже глаукома – це гетерогення група станів, які мають подібні клінічні ознаки, але різні причини виникнення.

Horwitz та колеги проаналізували дані про датське населення віком від 40 до 95 років, з 1996 по 2012 рік, що охоплюють понад 2.6 млн людей. Вони використовували Національний Датський реєстр статистики лікарських засобів що застосовують при глаукомі та рецепти антигіпертензивних препаратів.

Вчені виявили, що гіпертонія асоціюється з глаукомою, а антигіпертензивні препарати можуть затримати розвиток глаукоми.

За період дослідження 739,494 пацієнти отримували антигіпертензивні препарати, з яких 115,617 пацієнтів від 40 до 95 років хворіли глаукомою.

Серед пацієнтів, які отримували антигіпертензивні препарати, 5,8 % почали лікування з антиглаукоматозних препаратів, порівняно із 1.3% пацієнтів, які не отримували антигіпертензивної терапії. Крім того, 31,2 % пацієнтів з глаукомою було призначено антигіпертензивні ліки протягом періоду.

Захворюваність глаукомою в осіб, які отримували антигіпертензивні препарати виявилась 0,19 на 100 людських років, у порівнянні із захворюваністю 0,81 випадків на 100 років серед осіб, які не отримувли антигіпертензивні ліки.

Все вказує на те, що ризик розвитку захворювання збільшується з віком, і що гіпотензивна терапія знижує розвиток глаукоми на 43%.

Результати були опубліковані в інтернеті 5 грудня 2016 року в розділі Hypertension на сайті Medscape.

"Враховуючи результати дослідження, сприятливий влив гіпотензивних препаратів на глаукому слід брати до уваги при розгляді питання про витрати на ліки та переваги лікування",- сказала доктор Horwitz. "Зокрема, якщо результати будуть підтверджені в подальших дослідженнях, оптимальним буде використання антигіпертензивних препаратів на більш низькому порозі артеріального тиску, і все частіше для осіб,які мають високий ризик розвитку глаукоми".

"В результаті дослідження можна зробити висновок, що кардіологи та офтальмологи повинні спільно брати участь у лікуванні деяких очних хвороб",- говорить Anna Horwitz. "Ми хотіли б підкреслити, що наш аналіз не тільки підтверджує профілактичний ефект гіпотензивних препаратів на розвиток глаукоми, але він також показує, що люди з великим числом антигіпертензивних препаратів отримали більшу ступінь захисту.

Доктор Khawaya відзначив, "якщо причиною глаукоми є неоваскулярний процес, викликаний діабетичною ретинопатією або оклюзією вени сітківки, цілком логічно,що контроль гіпертензії знижує ризик діабетичної ретинопатії або оклюзії вени сітківки, а отже й цей вид глаукоми".

http://www.medscape.com
Автор перекладу: Олександа Хантіль