Профілактика утворення катаракти після вітректомії за допомогою антиоксидантного біогеля
Профілактика утворення катаракти після вітректомії за допомогою антиоксидантного біогеля

Низька киснева насиченість навколо кришталика (8,7 мм Hg) допомагає захистити натуральні протеїни та ліпіди кришталика від окислення. Склоподібне тіло виступає у ролі натурального бар’єру від окислення кришталика,  зменшуючи кисневу концентрацію віт сітківки до лінзи.

Хірургічне видалення склоподібного тіла призводить до потраплянь всередину ока через дифузію комплексу сітківка-хоріоідея та/або через іонну систему транспорту надлишку кисню, що пошкоджує у подальшому кришталик. Зазвичай, ускладнення у вигляді вторинної катаракти наступають на протязі двох років після вітректомії.Окрім цього, збільшення концентрації кисню в передній камері ока після вітректомії призводить до руйнування трабекулярної структури,  що, в свою чергу, веде до глаукоми та незворотніх змін зорового нерву.

В університеті Луїсвіля,  науковці винайшли біосумісний фото полімерний гель, що можна вводити ін’єкційним шляхом,  цей гель створює бар’єр, який можна наносити на кришталик під час вітректомії, щоб підтримати його гіпоксичне природне середовище. Цей гель- суміш полімерів та антиоксидантів,яка легко може бути нанесена на задню поверхню кришталика як в’язка рідина, після нанесення фотополімеризується і буде залишатись під час вітректомії на кришталику, як захисний гідрогель, запобігаючи утворенню помутнінь без побічних дій.

Матеріал для гідрогеля був розроблений, враховуючи наступні фактори:
1)Гель має той же індекс рефракції,що й кришталик, щоб не порушити природний процес рефракції
2)Він повністю прозорий
3)Повністю проникний для іонів та рідин, отже, не заважає циркуляції поживних речовин та води
4)Гель еластичний, щоб не заважати процесам акомодації
5)Його поверхня запобігає адгезії протеїнів та проліферації клітин
6)Має віскоеластичні властивості,щоб вводитись ін’єкційно ( 25 калібр голки)
7)Має здатність утримувати кисень, і, таким чином,  захищає кришталик постійно, не потребує додаткових ін’єкцій або крапель для поповнення його кількості.

Експерименти з біогелем проводились у лабораторіях на свинячих кришталиках в умовах ex vivo. Вимір PO2 з гелем біля кришталика показав, що гель підтримує біля кришталика 8,3 mm Hg Po2.  На протязі місяця жодних побічних дій для кришталика з боку геля не було виявлено.

При тестах in vivo на 15 свинях за останній рік гель довів свою здатність успішно запобігати утворенню катаракти протягом 12 і більше місяців після проведеної вітректомії. Не було відмічено запалень,збільшення ВОТ,дислокацій кришталика,токсичності, болісності,  змін в рефракції та акомодації. Тестування та дослідження його властивостей ще продовжуються на тваринах у великій кількості.

Повна версiя