ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ГЛАУКОМИ
ВСЕСВІТНІЙ ТИЖДЕНЬ ГЛАУКОМИ

Глаукома – є в великій мірі соціальною проблемою. Серед захворювань, що приводять до сліпоти, найпідступнішим є глаукома. Сліпота настає непомітно, поступово, безболісно (в більшій частині випадків). Саме це пояснює той факт, що пацієнти звертаються до лікаря, коли вже надто пізно, і повернути, або зберегти зір стає неможливо.

В сучасній офтальмології термін «глаукома» об’єднує групу захворювань, які мають різне походження, але які мають спільні симптоми: підвищення внутрішньо очного тиску (ВОТ), звуження поля зору, розвиток атрофії зорового нерва. Боротися з нею потрібно лише об´єднавши зусилля усієї громади – пацієнтів, спеціалістів, держави, міжнародних організацій. Враховуючи медичну, соціально-економічну значимість глаукоми, в 2008 році вперше на підтримку ініціативи Всесвітньої Глаукомної Асоціації (WGA) та Всесвітньої Асоціації пацієнтів, що мають глаукому (WGPA), було оголошено День боротьби зі сліпотою внаслідок глаукоми, а з 2011 року запроваджено Тиждень Глаукоми (World Glaucoma Week), заходи в рамках якого проводяться у більшості країн світу.

 

   

    

    

Цю ініціативу підтримала і Україна. В цьому році він проходив з 9 по 15 березня.

 

Протягом цього тижня у всіх регіонах зігідно листа МОЗ України  проведено низку заходів: лекції для пацієнтів, скринінг на глаукому, виступи фахівців-офтальмологів в засобах масової інформації.

Зокрема в Києві відбулися наступні заходи:

Проведено лекції про глаукому для пацієнтів:

  • Куриліна Олена Іванівна, головний офтальмолог ДОЗ м.Києва, доцент кафедри офтальмології НМУ імені О.Богомольця в аудиторії корп.6 Олександрівської лікарні 11.03.15 об 11.00.

     

  • Веселовська Наталія Миколаївна. МКЛ №1 Лекція  11.03.15 12.00  Аудиторія медичного коледжу.
  • Желнарук Наталя  Евгеніївна. Адреса: Вул.Петра Запорожця, 26, Дніпровський район. Поліклініка №1. 12.03.15  11.00
  • Беспалько  Лариса Аркадиевна Адреса: вул. Якубовского, 6, Голосіївський район, поліклініка №2. 12.03.15, 14.00
  • 10 та 11 березня з 15:00 до 16:00 в актовому залі адмінкорпуса "ЦМХО" за адресою проспект Комарова 3, 1 поверх.
  • Тематична лекція «ГЛАУОМА» для сімейних лікарів - Куриліна Олена Іванівна, головний офтальмолог ДОЗ м.Києва, доцент кафедри офтальмології НМУ імені О.Богомольця.

На підтримку тижня глаукоми за ініціативи МОЗ України, НМУ імені О.О.Богомольця 14 березня з 14 – 17 годин проведено акцію «Відкрий очі на глаукому» в ТЦ Ашан Петровка, ТЦ Ашан Біличі, яка включала інформування населення щодо глаукоми, її діагностики та лікування, вимірювання всім бажаючим очного тиску, проведення тесту Амслера, міні консультації.

   

За результатами акції, безкоштовно обстежено понад 400 громадян, яким, роздано інформаційні брошури. Пацієнтіам у яких виявлено підвищений тиск  надано кваліфіковані рекомендації та направлено на подальше обстеження та лікування.  

   

   

   

   

   

   

   

   

В акції прийняли участь фахівці районних полікнінік, де було можливо виміряти очний тиск в усіх бажаючих.

Інформацію про глаукому та проведені фахівцями заходи широко висвітлено в ЗМІ та соціальних мережах. Зокрема в середу 11 березня 2015 р. на базі Олександрівської клінічної лікарні відбулась прес-конференція провідніх фахівців МОЗ Україні, ДОЗ м. Києва, кафедри офтальмології Національного медичного університету імені О.О.Богомольця.

   

Про цю подію у своїх випусках новин повідомляли канали «1+1» та «Гамма».

   

   

   

   

Протягом року в Україні на кожні 100 тисяч населення реєструється 8,5 тисяч захворювань очей, в тому числі більше 3 тисячі захворювань виявляються вперше. Протягом останніх 5 років в Україні має місце суттєве погіршення ситуації з захворюваністю на основні інвалідизуючі хвороби ока: патологію рогівки, глаукому, відшарування сітківки, атрофію зорового нерва. В першу чергу  свідченням цього є чисельність диспансерної групи хворих з цією патологією. Чисельність диспансерної групи хворих на глаукому збільшилась на 13,7%. На сьогодні в структурі диспансерної групи 30,6% - хворі на глаукому.  Питома вага поширеності захворювання  на глаукому в загальній структурі складає 7,3%, вперше виявленої глаукоми 1,8% в структурі очних захворювань.

За 5 років  зростання показника поширеності глаукоми на 100 тис. дорослого населення складає 15%, показник захворюваності, тобто вперше виявлених хворих на 100 тис. дорослого населення знизився на 14% ,показник чисельності диспансерної групи  в розрахунку на 100 тис. населення зріс на 13,3%.  Причиною цього є фактичне згортання долікарського профілактичного вимірювання очного тиску

 Глаукома вперше за останні п’ять років має найменшу питому вагу в нозологічній структурі первинної інвалідності по зору – 15,4%, її інтенсивний показник по Україні складає 0,24 на 10 тис. дорослого населення. Незважаючи на зниження первинної інвалідності внаслідок глаукоми, показник сліпоти при цьому захворюванні найбільш високий серед інших класів хвороб.

Серед інвалідів внаслідок глаукоми найвищі показники сліпоти та слабкозорості:

I група – 36,7%

II група – 14,8%

III група – 48,6%

 

ПРО ГЛАУКОМУ:

Початок захворювання, як правило, безсимптомний. Однак, існує ряд симптомів, на які варто звернути увагу, та при їх наявності, терміново звернутись до лікаря, оскільки вони можуть свідчити про наявність глаукоми: "літаючі мушки" перед очима, райдужні кола навколо джерела світла при погляді на нього, затуманювання зору, часта зміна окулярів.

Сліпота при глаукомі настає внаслідок загибелі зорового нерву (атрофії), основною причиною якої є підвищення внутрішньо очного тиску. Ось чому так важливо всім особам старше 40 років один раз на рік контролювати рівень внутрішньоочного тиску, а при наявності захворювання - частіше. А якщо у людини в роду були випадки глаукоми та є супутня судинна патологія - цукровий діабет, схильність до вазоспазмів, мігрені, були травми ока тощо - то вона безперечно відноситься до, так званої, групи ризику, та повинна бути під пильним наглядом лікаря-офтальмолога.

Діагностика глаукоми не завершується вимірюванням ВОТ. Для встановлення діагнозу необхідно перевірити зір, поле зору (на початку захворювання, або лише при підозрі на нього - комп'ютерними методами), стан зорового нерва (традиційним оглядом - офтальмоскопією та комп'ютерними методами), виміряти рівень тиску в оці. При необхідності лікар запропонує ще додаткові методи обстеження, які допоможуть своєчасно встановити діагноз.

Хоча глаукома і відноситься до прогресуючих захворювань, раннє її виявлення та своєчасне лікування дозволяє зберегти зір протягом тривалого часу. Раннє виявлення захворювання, адекватне лікування та чітке дотримання рекомендацій лікаря, - ось складові успіху в боротьбі з цим підступним захворюванням. Лікувати глаукому можна як медикаментозними засобами (краплі, уколи, таблетки), так і лазером та хірургічними методами. Однак, існує небезпека, яка криється в тому, що в разі нормалізації ВОТ, пацієнти самостійно призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування. А це приводить до ще більшого прогресування глаукоми та прискорення зниження зору.